Samtec Inc. MTSW-103-12-G-S-700
Part No.:
MTSW-103-12-G-S-700
Datasheet:
FullcoresMTSW-103-12-G-S-700.pdf
Description:
CONN HDR .100" 3POS
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.700" (17.78mm)
Contact Length - Post:
0.230" (5.84mm)
Overall Contact Length:
1.030" (26.16mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A