Samtec Inc. MTSW-103-12-G-S-480
Part No.:
MTSW-103-12-G-S-480
Datasheet:
FullcoresMTSW-103-12-G-S-480.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 3POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.480" (12.19mm)
Contact Length - Post:
0.450" (11.43mm)
Overall Contact Length:
1.030" (26.16mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A