Samtec Inc. MTSW-103-12-G-S-465
Part No.:
MTSW-103-12-G-S-465
Datasheet:
FullcoresMTSW-103-12-G-S-465.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 3POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.465" (11.81mm)
Contact Length - Post:
0.465" (11.81mm)
Overall Contact Length:
1.030" (26.16mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A