Samtec Inc. MTSW-103-11-G-S-170
Part No.:
MTSW-103-11-G-S-170
Datasheet:
FullcoresMTSW-103-11-G-S-170.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 3POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
3
Number of Rows:
1
Contact Length - Mating:
0.170" (4.32mm)
Contact Length - Post:
0.660" (16.76mm)
Overall Contact Length:
0.930" (23.62mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating:
Gold
Contact Finish - Post:
Gold
Current Rating (Amps):
3A