Samtec Inc. MTSW-103-10-T-D-530
Part No.:
MTSW-103-10-T-D-530
Datasheet:
FullcoresMTSW-103-10-T-D-530.pdf
Description:
CONN HDR .100" 6POS
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
6
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.530" (13.46mm)
Contact Length - Post:
0.200" (5.08mm)
Overall Contact Length:
0.830" (21.08mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating:
Tin
Contact Finish - Post:
Tin
Current Rating (Amps):
3A