Samtec Inc. MTSW-103-10-T-D-320
Part No.:
MTSW-103-10-T-D-320
Datasheet:
FullcoresMTSW-103-10-T-D-320.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
6
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Mounting Type:
Through Hole
Contact Length - Mating:
0.320" (8.13mm)
Contact Length - Post:
0.410" (10.41mm)
Overall Contact Length:
0.830" (21.08mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating:
Tin
Contact Finish - Post:
Tin
Current Rating (Amps):
3A