Samtec Inc. MTSW-103-10-S-S-580
Part No.:
MTSW-103-10-S-S-580
Datasheet:
FullcoresMTSW-103-10-S-S-580.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 3POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
3
Number of Rows:
1
Mounting Type:
Through Hole
Contact Length - Mating:
0.580" (14.73mm)
Contact Length - Post:
0.150" (3.81mm)
Overall Contact Length:
0.830" (21.08mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating:
Gold
Current Rating (Amps):
3A