Samtec Inc. MTSW-103-09-S-S-480
Part No.:
MTSW-103-09-S-S-480
Datasheet:
FullcoresMTSW-103-09-S-S-480.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 3POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.480" (12.19mm)
Contact Length - Post:
0.150" (3.81mm)
Overall Contact Length:
0.730" (18.54mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A