Samtec Inc. MTSW-103-09-S-S-400
Part No.:
MTSW-103-09-S-S-400
Datasheet:
FullcoresMTSW-103-09-S-S-400.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 3POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.400" (10.16mm)
Contact Length - Post:
0.230" (5.84mm)
Overall Contact Length:
0.730" (18.54mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A