Samtec Inc. MTSW-103-09-S-S-225
Part No.:
MTSW-103-09-S-S-225
Datasheet:
FullcoresMTSW-103-09-S-S-225.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 3POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.225" (5.72mm)
Contact Length - Post:
0.405" (10.29mm)
Overall Contact Length:
0.730" (18.54mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A