Samtec Inc. MTSW-103-08-S-S-252
Part No.:
MTSW-103-08-S-S-252
Datasheet:
FullcoresMTSW-103-08-S-S-252.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 3POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.252" (6.40mm)
Contact Length - Post:
0.178" (4.52mm)
Overall Contact Length:
0.530" (13.46mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A