Samtec Inc. MTSW-103-07-S-S-250
Part No.:
MTSW-103-07-S-S-250
Datasheet:
FullcoresMTSW-103-07-S-S-250.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 3POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.250" (6.35mm)
Contact Length - Post:
0.080" (2.03mm)
Overall Contact Length:
0.430" (10.92mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A