Samtec Inc. MTSW-103-07-S-S-060
Part No.:
MTSW-103-07-S-S-060
Datasheet:
FullcoresMTSW-103-07-S-S-060.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 3POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
3
Contact Length - Mating:
0.060" (1.52mm)
Contact Length - Post:
0.270" (6.86mm)
Overall Contact Length:
0.430" (10.92mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A