Samtec Inc. MTSW-102-28-L-D-940
Part No.:
MTSW-102-28-L-D-940
Datasheet:
FullcoresMTSW-102-28-L-D-940.pdf
Description:
VARIABLE HEIGHT PCB HEADER STRIP
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
4
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.940" (23.88mm)
Contact Length - Post:
0.090" (2.29mm)
Overall Contact Length:
1.130" (28.70mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post:
Tin
Current Rating (Amps):
3A