Samtec Inc. MTSW-102-24-G-D-255
Part No.:
MTSW-102-24-G-D-255
Datasheet:
FullcoresMTSW-102-24-G-D-255.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
4
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.255" (6.48mm)
Contact Length - Post:
0.125" (3.18mm)
Overall Contact Length:
0.480" (12.19mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A