Samtec Inc. MTSW-102-24-G-D-250
Part No.:
MTSW-102-24-G-D-250
Datasheet:
FullcoresMTSW-102-24-G-D-250.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
4
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.250" (6.35mm)
Contact Length - Post:
0.130" (3.30mm)
Overall Contact Length:
0.480" (12.19mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A