Samtec Inc. MTSW-102-24-G-D-200
Part No.:
MTSW-102-24-G-D-200
Datasheet:
FullcoresMTSW-102-24-G-D-200.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
4
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.200" (5.08mm)
Contact Length - Post:
0.180" (4.57mm)
Overall Contact Length:
0.480" (12.19mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A