Samtec Inc. MTSW-102-22-G-D-440
Part No.:
MTSW-102-22-G-D-440
Datasheet:
FullcoresMTSW-102-22-G-D-440.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.440" (11.17mm)
Contact Length - Post:
0.090" (2.29mm)
Overall Contact Length:
0.630" (16.00mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A