Samtec Inc. MTSW-102-22-G-D-387
Part No.:
MTSW-102-22-G-D-387
Datasheet:
FullcoresMTSW-102-22-G-D-387.pdf
Description:
VARIABLE HEIGHT PCB HEADER STRIP
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.387" (9.83mm)
Contact Length - Post:
0.143" (3.63mm)
Overall Contact Length:
0.630" (16.00mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A