Samtec Inc. MTSW-102-22-G-D-355
Part No.:
MTSW-102-22-G-D-355
Datasheet:
FullcoresMTSW-102-22-G-D-355.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.355" (9.02mm)
Contact Length - Post:
0.175" (4.45mm)
Overall Contact Length:
0.630" (16.00mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A