Samtec Inc. MTSW-102-13-T-D-995-LL
Part No.:
MTSW-102-13-T-D-995-LL
Datasheet:
FullcoresMTSW-102-13-T-D-995-LL.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Termination:
Kinked Pin, Solder
Contact Length - Mating:
0.995" (25.27mm)
Contact Length - Post:
0.135" (3.43mm)
Overall Contact Length:
1.230" (31.24mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A