Samtec Inc. MTSW-102-12-L-D-120
Part No.:
MTSW-102-12-L-D-120
Datasheet:
FullcoresMTSW-102-12-L-D-120.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Mounting Type:
Through Hole
Contact Length - Mating:
0.120" (3.05mm)
Contact Length - Post:
0.810" (20.57mm)
Overall Contact Length:
1.030" (26.16mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A