Samtec Inc. MTSW-102-11-L-D-660
Part No.:
MTSW-102-11-L-D-660
Datasheet:
FullcoresMTSW-102-11-L-D-660.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Mounting Type:
Through Hole
Contact Length - Mating:
0.660" (16.76mm)
Contact Length - Post:
0.170" (4.32mm)
Overall Contact Length:
0.930" (23.62mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A