Samtec Inc. MTSW-102-11-L-D-580
Part No.:
MTSW-102-11-L-D-580
Datasheet:
FullcoresMTSW-102-11-L-D-580.pdf
Description:
VARIABLE HEIGHT PCB HEADER STRIP
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Mounting Type:
Through Hole
Contact Length - Mating:
0.580" (14.73mm)
Contact Length - Post:
0.250" (6.35mm)
Overall Contact Length:
0.930" (23.62mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A