Samtec Inc. MTSW-102-10-L-D-608
Part No.:
MTSW-102-10-L-D-608
Datasheet:
FullcoresMTSW-102-10-L-D-608.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.608" (15.44mm)
Contact Length - Post:
0.122" (3.10mm)
Overall Contact Length:
0.830" (21.08mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A