Samtec Inc. MTSW-102-10-L-D-520
Part No.:
MTSW-102-10-L-D-520
Datasheet:
FullcoresMTSW-102-10-L-D-520.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.520" (13.21mm)
Contact Length - Post:
0.210" (5.33mm)
Overall Contact Length:
0.830" (21.08mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A