Samtec Inc. MTSW-102-09-G-D-470
Part No.:
MTSW-102-09-G-D-470
Datasheet:
FullcoresMTSW-102-09-G-D-470.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.470" (11.94mm)
Contact Length - Post:
0.160" (4.06mm)
Overall Contact Length:
0.730" (18.54mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A