Samtec Inc. MTSW-102-08-G-D-229-RA
Part No.:
MTSW-102-08-G-D-229-RA
Datasheet:
FullcoresMTSW-102-08-G-D-229-RA.pdf
Description:
CONN HEADER R/A 4POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Mounting Type:
Through Hole, Right Angle
Termination:
Solder
Contact Length - Mating:
0.229" (5.82mm)
Contact Length - Post:
0.090" (2.29mm)
Overall Contact Length:
Insulation Height:
0.219" (5.56mm)
Current Rating (Amps):
3A