Samtec Inc. MTSW-102-08-G-D-215
Part No.:
MTSW-102-08-G-D-215
Datasheet:
FullcoresMTSW-102-08-G-D-215.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.215" (5.46mm)
Contact Length - Post:
0.215" (5.46mm)
Overall Contact Length:
0.530" (13.46mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A