Samtec Inc. MTSW-102-08-G-D-200
Part No.:
MTSW-102-08-G-D-200
Datasheet:
FullcoresMTSW-102-08-G-D-200.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.200" (5.08mm)
Contact Length - Post:
0.230" (5.84mm)
Overall Contact Length:
0.530" (13.46mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A