Samtec Inc. MTSW-102-08-G-D-122
Part No.:
MTSW-102-08-G-D-122
Datasheet:
FullcoresMTSW-102-08-G-D-122.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.122" (3.10mm)
Contact Length - Post:
0.308" (7.82mm)
Overall Contact Length:
0.530" (13.46mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A