Samtec Inc. MTSW-102-07-G-Q-265
Part No.:
MTSW-102-07-G-Q-265
Datasheet:
FullcoresMTSW-102-07-G-Q-265.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Row Spacing - Mating:
0.200" (5.08mm)
Mounting Type:
Through Hole
Contact Length - Mating:
0.265" (6.73mm)
Contact Length - Post:
0.065" (1.65mm)
Overall Contact Length:
0.430" (10.92mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A