Samtec Inc. MTSW-102-07-G-D-250
Part No.:
MTSW-102-07-G-D-250
Datasheet:
FullcoresMTSW-102-07-G-D-250.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.250" (6.35mm)
Contact Length - Post:
0.080" (2.03mm)
Overall Contact Length:
0.430" (10.92mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A