Samtec Inc. MTSW-102-07-G-D-205
Part No.:
MTSW-102-07-G-D-205
Datasheet:
FullcoresMTSW-102-07-G-D-205.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.205" (5.21mm)
Contact Length - Post:
0.125" (3.18mm)
Overall Contact Length:
0.430" (10.92mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A