Samtec Inc. MTSW-102-07-G-D-195
Part No.:
MTSW-102-07-G-D-195
Datasheet:
FullcoresMTSW-102-07-G-D-195.pdf
Description:
CONN HDR .100" 4POS
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.195" (4.95mm)
Contact Length - Post:
0.135" (3.43mm)
Overall Contact Length:
0.430" (10.92mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A