Samtec Inc. MTSW-102-07-G-D-177
Part No.:
MTSW-102-07-G-D-177
Datasheet:
FullcoresMTSW-102-07-G-D-177.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.177" (4.50mm)
Contact Length - Post:
0.153" (3.89mm)
Overall Contact Length:
0.430" (10.92mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A