Samtec Inc. MTSW-102-07-G-D-110-RA
Part No.:
MTSW-102-07-G-D-110-RA
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Headers, Male Pins
Package:
Datasheet:
FullcoresMTSW-102-07-G-D-110-RA.pdf
Description:
CONN HEADER R/A 4POS 2.54MM
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Flex Stack, MTSW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Connector Type:
Header, Cuttable
Contact Type:
Male Pin
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
4
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions Loaded:
All
Style:
Board to Board or Cable
Shrouding:
Unshrouded
Mounting Type:
Through Hole, Right Angle
Termination:
Solder
Fastening Type:
Push-Pull
Contact Length - Mating:
0.110" (2.79mm)
Contact Length - Post:
0.090" (2.29mm)
Overall Contact Length:
Insulation Height:
0.219" (5.56mm)
Contact Shape:
Square
Contact Finish - Mating:
Gold
Contact Finish - Post:
Gold
Contact Material:
Phosphor Bronze
Insulation Material:
Polyester, Glass Filled
Features:
Current Rating (Amps):
3A