Samtec Inc. MTSW-102-06-G-D-120
Part No.:
MTSW-102-06-G-D-120
Datasheet:
FullcoresMTSW-102-06-G-D-120.pdf
Description:
CONN HDR .100" 4POS
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Mounting Type:
Through Hole
Contact Length - Mating:
0.120" (3.05mm)
Contact Length - Post:
0.080" (2.03mm)
Overall Contact Length:
0.300" (7.62mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A