Samtec Inc. MTSW-102-06-G-D-070
Part No.:
MTSW-102-06-G-D-070
Datasheet:
FullcoresMTSW-102-06-G-D-070.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
4
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Mounting Type:
Through Hole
Contact Length - Mating:
0.070" (1.78mm)
Contact Length - Post:
0.130" (3.30mm)
Overall Contact Length:
0.300" (7.62mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A