Samtec Inc. MTMS-103-51-G-S-190
Part No.:
MTMS-103-51-G-S-190
Description:
CONN HDR .050" 3POS
Pitch - Mating:
0.050" (1.27mm)
Number of Positions:
3
Number of Rows:
1
Contact Length - Mating:
0.190" (4.83mm)
Contact Length - Post:
0.120" (3.05mm)
Overall Contact Length:
0.410" (10.41mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)