Samtec Inc. MTMS-103-02-G-S-100
Part No.:
MTMS-103-02-G-S-100
Package:
Datasheet:
FullcoresMTMS-103-02-G-S-100.pdf
Description:
CONN HDR .050" 3POS
Pitch - Mating:
0.050" (1.27mm)
Number of Positions:
3
Contact Length - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Post:
0.120" (3.05mm)
Overall Contact Length:
0.320" (8.13mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)