Samtec Inc. MTMS-102-55-G-S-205
Part No.:
MTMS-102-55-G-S-205
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Headers, Male Pins
Package:
Description:
CONN HDR .050" 2POS
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Flex Stack, MTMS
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Connector Type:
Header
Contact Type:
Male Pin
Pitch - Mating:
0.050" (1.27mm)
Number of Positions:
2
Number of Rows:
1
Row Spacing - Mating:
Number of Positions Loaded:
All
Style:
Board to Board
Shrouding:
Unshrouded
Mounting Type:
Through Hole
Termination:
Solder
Fastening Type:
Push-Pull
Contact Length - Mating:
0.205" (5.21mm)
Contact Length - Post:
0.305" (7.75mm)
Overall Contact Length:
0.610" (15.50mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)