Samtec Inc. MTMS-102-02-S-D-100
Part No.:
MTMS-102-02-S-D-100
Description:
CONN HDR .050" 4POS
Pitch - Mating:
0.050" (1.27mm)
Number of Positions:
4
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Post:
0.120" (3.05mm)
Overall Contact Length:
0.320" (8.13mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)