Samtec Inc. MTMM-105-05-T-S-240
Part No.:
MTMM-105-05-T-S-240
Description:
CONN HEADER VERT 5POS 2MM
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Positions:
5
Contact Length - Mating:
0.240" (6.10mm)
Contact Length - Post:
0.078" (1.98mm)
Overall Contact Length:
0.377" (9.58mm)
Insulation Height:
0.059" (1.50mm)
Current Rating (Amps):
3A