Samtec Inc. MTMM-105-04-T-S-138
Part No.:
MTMM-105-04-T-S-138
Description:
CONN HEADER VERT 5POS 2MM
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Contact Length - Mating:
0.138" (3.50mm)
Contact Length - Post:
0.126" (3.20mm)
Overall Contact Length:
0.323" (8.20mm)
Insulation Height:
0.059" (1.50mm)
Current Rating (Amps):
3A