Samtec Inc. MTMM-105-03-T-S-150
Part No.:
MTMM-105-03-T-S-150
Description:
CONN HEADER VERT 5POS 2MM
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Contact Length - Mating:
0.150" (3.81mm)
Contact Length - Post:
0.093" (2.35mm)
Overall Contact Length:
0.302" (7.67mm)
Insulation Height:
0.059" (1.50mm)
Current Rating (Amps):
3A