Samtec Inc. MTMM-105-02-T-S-128
Part No.:
MTMM-105-02-T-S-128
Description:
CONN HEADER VERT 5POS 2MM
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Contact Length - Mating:
0.128" (3.25mm)
Contact Length - Post:
0.068" (1.73mm)
Overall Contact Length:
0.255" (6.48mm)
Insulation Height:
0.059" (1.50mm)
Current Rating (Amps):
3A