Samtec Inc. MTMM-104-15-T-S-700
Part No.:
MTMM-104-15-T-S-700
Package:
Datasheet:
FullcoresMTMM-104-15-T-S-700.pdf
Description:
VARIABLE POST HEIGHT HEADER STRI
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Positions:
4
Contact Length - Mating:
0.700" (17.78mm)
Contact Length - Post:
0.071" (1.80mm)
Overall Contact Length:
0.830" (21.08mm)
Insulation Height:
0.059" (1.50mm)
Current Rating (Amps):
3A