Samtec Inc. MTMM-104-14-T-S-610
Part No.:
MTMM-104-14-T-S-610
Description:
CONN HEADER VERT 4POS 2MM
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Contact Length - Mating:
0.610" (15.49mm)
Contact Length - Post:
0.082" (2.08mm)
Overall Contact Length:
0.751" (19.08mm)
Insulation Height:
0.059" (1.50mm)
Current Rating (Amps):
3A