Samtec Inc. MTMM-104-12-T-S-430
Part No.:
MTMM-104-12-T-S-430
Description:
CONN HEADER VERT 4POS 2MM
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Positions:
4
Contact Length - Mating:
0.430" (10.92mm)
Contact Length - Post:
0.125" (3.18mm)
Overall Contact Length:
0.614" (15.60mm)
Insulation Height:
0.059" (1.50mm)
Current Rating (Amps):
3A